Akadálymentes változat














Lakossági tájékoztató a szennyvíz beruházásáról


 

Tájékoztató

a lakosságnak


a szennyvíz beruházásról


Öcsöd Nagyközségi Önkormányzat Képviselőtestülete több mint egy évtizede pályázik a szennyvízberuházásra. Sok-sok egyéb nyertes pályázat mellett három alkalommal elutasításban volt része településünknek a szennyvíz tekintetében. Ebben az évben negyedik próbálkozásra jutottunk el odáig, hogy a minisztérium első körben támogatja a pályázatunkat.

Tekintettel arra, hogy ez településünk néhány évtizedes történetének legnagyobb beruházása lesz, négy alkalommal a Művelődési Házba hívtuk a lakosságot, hogy előzetes tájékoztatást adjunk az előttünk álló feladatokról. Ennek összefoglalását és az azóta beérkezett ismereteket tartalmazza ez a tájékoztató.


Mi a jelenlegi helyzet?


Községünkben az 1960-as évek végétől egyre épültek a korszerű családi házak, amelyekben már a fürdőszoba is kiépült. A szennyvíz kezelését az akkori szabályok szerint szikkasztásos rendszerrel meg lehetett oldani. Ezzel együtt a régi típusú parasztházak korszerűsítése is folyamatos volt, amelynek elengedhetetlen részét képezte a fürdőszoba, természetesen a szikkasztásos szennyvíz kezeléssel. Így településünkön az 1400 lakott lakásból mintegy 800 lakásban megtalálható a fürdőszoba, szintén szikkasztásos szennyvíz kezeléssel.

Ennek eredményeként az évente 80 ezer - 100 ezer köbméter vízfogyasztásunk jelentős részét évtizedek óta magunk alá engedjük.

Ennek köszönhető a jelentősen megnövekedett talajvíz szint. Gondoljunk csak az 1999-2001 közötti települési belvíz gondokra, a lakások egyre növekvő felvizesedésére.

De gondolunk kell arra is, hogy ez a magunk alá engedett temérdek mennyiségű szennyvíz előbb-utóbb utat tör a vízadó rétegeink felé is, ami azt jelenti, hogy megfertőződik az ivóvizünk is.

És ami még nagyon fontos. A szikkasztók az évtizedek során telítődtek és a szennyvízszippantás nagyon drága. Ezért a lakosok egy része - tisztelet a kivételnek -  a belvízelvezető árokba, hogy a kertbe engedi a szennyvizet. Ennek eredményeként a településen esténként a kiengedett szennyvíz bűze terjeng, amely  fertőzések sorát hordja magában.


Mit nyer községünk, ha a szennyvíz rendszer kiépítésre kerül?

Először is megóvjuk a saját ivóvizünket. Vége szakad annak a kényszernek, hogy hová tegyük a szennyvizünket. Nem kell félnünk a fertőzésektől és a gusztustalan és undorító bűztől, amely a falunkat jelenleg jellemzi.


Helyreáll a talajvízszint, és elkerülhetjük a belvíz gondokat, a lakások felvizesedését. Nem utolsó sorban mintegy kétmilliárd értékű vagyont tudhat magáénak a település.


Mit veszíthet a település, ha elveti a szennyvízelvezetést?


Marad a jelenlegi helyzetben. Belvízgondok, lakások felvizesedése, ivóvíz fertőződésének veszélye,  bűz, fertőzésveszély.

Emellett elveszíti a település azt a mintegy kétmilliárdos támogatást, amely a szennyvízelvezetést hivatott támogatni. A támogatás visszautasításának velejárója az, hogy öt évig nem nyújthat be pályázatot a község fejlesztési feladatainak megvalósítására. Ha az elmúlt öt évre visszatekintünk, az önkormányzat a fejlesztéseit minimális önerővel és pályázaton elnyert támogatással tudta megvalósítani. Az elnyert támogatás összege ebben az időszakban meghaladja az egymilliárd forintot. Ebből tudtunk ivóvíz kutat fúrni, utakat, és az intézményeket - iskola, óvoda, idősek otthona, szennyvíztisztító - felújítani. Ezeket a lehetőségeket a támogatás visszautasításával mind-mind elveszti a település.


Mibe kerül a településnek a szennyvízelvezetés?


Pontos adatot még nem tudunk, és nem tudtunk adni a kultúrházi tájékoztatókon sem. Az előzetes adatok szerint a bekerülési költség 2 - 2,2 milliárd forint. Ennek végleges összege a második körben - kivitelezésre - benyújtott pályázat során tud kialakulni.

Ennek az összegnek várhatóan 15 %-át kell biztosítania az önkormányzatnak saját erőként, amely megközelítőleg 300 millió forint. Az önkormányzat az intézményei működtetése mellett önmaga ezt nem tudja biztosítani.

A saját erőre az önkormányzat minisztériumi pályázatot nyújthat be. Új információ, hogy ez várhatóan 50 %-os mértékű lesz, de a fennmaradó másik 150 millió forintnyi összeget az önkormányzatnak és a lakosságnak kell összeadni. Hangsúlyozni kell, hogy a feladatai ellátása mellett az önkormányzatnak is hozzá kell járulni a saját erő biztosításához. A jelenleg ismert adatok alapján egy-egy ingatlanra várhatóan 100-150 ezer forint eshet.

A saját erőnek az összeadása a lakosság közreműködésével létrehozott víziközmű társulat keretében történhet. A víziközmű társulatnak minden érdekelt a tagjává válik, függetlenül attól, hogy fürdőszobás, vagy anélküli a ház, vagy telekről van szó. A víziközmű társulat szervezését hamarosan elkezdjük.

A hozzájárulás fizethető egy összegben, de figyelembe véve a lakosság és az önkormányzat teherbíró képességét, biztosítani kell, hogy ezt az összeget hosszabb idő alatt részletekben tudjuk összeadni.

Erre tett ajánlatot a Fundamenta lakáskassza. Ez 8 éves futamidejű takarékossági forma. Az ennek keretében befizetett összeg után 30 % állami támogatás vehető igénybe, így az imént jelzett 100-150 ezer forint 75-115 ezer forint közötti összegre csökkenhet. Ennek a havonként fizetendő összege 1.200 - 1500.- Ft közötti.


 A havonkénti befizetést a lakáskassza igénybe vétele nélkül is lehet választani, de akkor nem igényelhető a 30 %-os állami támogatás, ezért magasabb lesz a havonként fizetendő összeg. Hangsúlyozni kell, hogy ezek előzetes adatok, pontosabbat a pályázat előkészítése során lehet meghatározni.

A vízi közmű társulat létrejöttével az önként nem fizetők is kötelezhetők a hozzájárulás megfizetésére.

A szennyvízcsatorna hálózat kiépítése után belép a szennyvíz díj fizetési kötelezettségünk, de ez várhatóan kevesebb lesz, mint a szippantás.


Néhány tudnivaló a szennyvízcsatorna kiépítéséről


A beruházás tartalmazza a jelenlegi szennyvíztisztító telep bővítését és átalakítását. Jelenleg a szippantott szennyvíz befogadására alkalmas a telep, ezért át kell alakítani hálózati szennyvíz fogadására. Felvetődött, hogy a telep miért nem a település alacsonyabban fekvő, keserűi  részén épül meg, mert akkor nem kellenének átemelők, amelyek növelik a költségeket. Az eddigi előkészítés során a szennyvízcsatornázásra vonatkozó dokumentációkat több hatóság áttekintette, és ezt hagyta jóvá. Az átemelők sajnos nem hagyhatók el, hiszen az Újtelep külső része is alacsonyan fekvő terület és a váncsodi részen is vannak alacsonyabb részek. Ugyanakkor a környezetvédelmi hatóság csak ezen a részen engedélyezte a tisztított szennyvíz elő Körösbe történő bevezetését.

A belterületi utak hossza 31 km, ebben a hosszúságban épül ki a csatornahálózat is a többi közmű  - víz, gáz, telefon - nyomvonalát figyelembe véve az engedélyezett módon. Út felbontás esetén annak helyreállítását is tartalmazza a pályázat.

Az ingatlanokon belül a telekhatártól egy méterre épül ki a csonk. A belső rákötés az ingatlan tulajdonosát terheli. Ennek költsége - csövek ára hosszúságtól függően -  20-30 ezer forint.

Arra kérjük a lakosságot, hogy támogassa a megvalósítást, nem szabad ezt a szinte utolsó lehetőséget elszalasztani.

A tájékoztatónk a jelenleg rendelkezésünkre álló információkat tartalmazza. Az újabb ismeretekről folyamatosan tájékoztatjuk a lakosságot.


Öcsöd, 2009. május 12.


Öcsöd Nagyközségi Önkormányzat

 Képviselőtestülete képviseletében

              Molnár Bálint

              polgármester


Felhasználónév:
Jelszó:



A szavazás szünetel